From the Extension Agent’s Desk - State Fair Results

PROMO 660 x 440 Logo - Colorado State University Extension
Published Friday, August 25, 2017
THUMBNAIL - Jeramy McNeely
by Jeramy McNeely

Posted below are the results for Kiowa County 4-Her's whom qualified to show at the state fair.  We are extremely proud of these kids are their accomplishments!  If you would like to see these exhibits plus all the others done by our top-notch 4-Her's, come out to the community building during the fair!

 

EXHIBITOR

LEVEL

PROJECT

CLASS

UNIT

STATE PLACING

CLASS AWARD

DIVISION AWARD

Katherine Trosper

Jr

Gardening

See Them Sprout

1

QUALIFIER

 

 

Case Nelson

Jr

Model Rocketry

Units 1-6

3

3RD

 

 

Gabe Hadley

Jr

Robotics & Engineering

Stand Alone Unit 1

1

9TH

 

 

Gaige Arnold

Jr

Entomology

Learn About Insects

1

8TH

 

 

Aaron Musgrave

Jr

Shooting Sports

Archery

 

7TH

 

 

Alexa Nelson

Int

Shooting Sports

Archery

 

QUALIFIER

 

 

Hatch Nelson

Sr

Shooting Sports

Archery

 

QUALIFIER

 

 

Will Crow

Int

Shooting Sports

Shotgun

 

QUALIFIER

 

 

Cade McDowell

Int

Shooting Sports

.22 Rifle

 

QUALIFIER

 

 

Brinden Williams

Int

Shooting Sports

.22 Pistol

 

4TH

 

 

Emily Nelson

Sr

Shooting Sports

.22 Pistol

 

3RD

 

 

Molly Stolzenberger

Sr

Leadership

Skills Leading Groups

4

4TH

 

 

Clayton Nelson

Jr

Leathercraft

Creative Stamping

1

9TH

 

 

Ty Michael

Int

Leathercraft

Creative Stamping

1

QUALIFIER

 

 

Aaron Musgrave

Jr

Leathercraft

Beginning carving

2

10TH

 

 

Samantha Courkamp

Int

Leathercraft

Beginning carving

2

1ST

CHAMPION

RES GR CH

Alexa Nelson

Int

Leathercraft

Advanced carving

4

6TH

 

 

Morgyn Johnson

Sr

Leathercraft

Coloring & Shading

5

2ND

RES CHAMP

 

Clayton Nelson

Jr

Woodworking

Measuring Up

1

7TH

 

 

Case Nelson

Jr

Woodworking

Nailing It Together

3

2ND

RES CHAMP

 

Will Crow

Int

Woodworking

Finishing Up

4

6TH

 

 

Ryan Koeller

Sr

Woodworking

Finishing Up

4

1ST

CHAMPION

RES GR CH

Hailee Trosper

Jr

Cake Decorating

Edible Cake Decorating

1

QUALIFIER

 

 

Katherine Trosper

Jr

Cake Decorating

Two-Layered Cake Dec

3

4TH

 

 

Clayton Nelson

Jr

Clothing Construction

STEAM 1 Pillow Project

1

4TH

 

 

Aaron Musgrave

Jr

Clothing Construction

STEAM 1

1

10TH

 

 

Alexa Nelson

Int

Clothing Construction

STEAM 2

2

4TH

 

 

Emily Nelson

Sr

Clothing Construction

STEAM 3

3

5TH

 

 

Zoie Arnold-Kraft

Jr

Artistic Clothing

Decorate Your Duds

1

4TH

 

 

Alexa Nelson

Int

Artistic Clothing

Creative Sewing

5

6TH

 

 

Emily Nelson

Sr

Artistic Clothing

Creative Sewing

5

3RD

 

 

Gabe Hadley

Jr

Foods & Nutrition

Cooking 101

1

QUALIFIER

 

 

Katherine Trosper

Jr

Foods & Nutrition

Cooking 201

2

5TH

 

 

Emily Nelson

Sr

Foods & Nutrition

Cooking 301

3

4TH

 

 

Clayton Nelson

Jr

Foods & Nutrition

Outdoor Cooking & Living

25

3RD

 

 

Alexa Nelson

Int

Foods & Nutrition

Freezing & Drying

40 & 41

2ND

RES CHAMPION

 

Emily Nelson

Sr

Foods & Nutrition

Boiling Water Canning

42

2ND

RES CHAMPION

 

Selena Fehr

Jr

Heritage Arts

Crochet

1

7TH

 

 

Emily Nelson

Sr

Heritage Arts

Crochet

1

7TH

 

 

Alexa Nelson

Int

Heritage Arts

Quilting

3

5TH

 

 

Alexa Nelson

Int

Heritage Arts

Fiber Arts

 

QUALIFIER

 

 

Molly Stolzenberger

Sr

Heritage Arts

Quilting

2

4TH

 

 

Lakota Roberson

Sr

Home Environment

Design Your Own

7

5TH