Kiowa County 4-H State Fair Project Results

PROMO 660 x 440 Miscellaneious - 4-H 4H Stamp - iStock - KenWiedemann
Published Tuesday, August 28, 2018

Listed by exhibitor, level, project, exhibit class, state placing 

Aaron Musgrave           

Int-Shooting Sports-Shotgun-qualifier

Int-Clothing Construction- STEAM 2-6th

Addison Courkamp       

Jr-Cake Decorating--9th

Alexa Nelson    

Int-Shooting Sports-Archery-qualifier

Int-Foods & Nutrition-Dehydrating-1st Champion

Int-Heritage Arts-Quilting-2nd

Int-Artistic Clothing-Creative Sewing-1st Champion

Int-Leathercraft-Dying-4th

Aspen Nelson   

Jr-Clothing Construction--5th

Bradley Musgrave         

Sr-Shooting Sports-.22 Rifle-5th

Brinden Williams          

Sr-Shooting Sports-.22 Pistol-3rd

Case Nelson     

Jr-Model Rocketry-Units 1-6-2nd Reserve Champion

Jr-Woodworking--6th

Clayton Nelson

Jr-Clothing Construction           -STEAM 2-8th

Jr-Small Engines--7th

Jr-Woodworking-Measuring Up-qualifier

Jr-Leathercraft--10th

Jr-Fashion Revue-Junior Fashion Revue-

Jr-Heritage Arts-Needle Arts-4th

Jr-Foods & Nutrition-Outdoor Cooking & Living-1st Champion

Jr-Heritage Arts-Quilting-qualifier

J-Shooting Sports-.22 rifle-5th

Emily Nelson    

Sr-Foods & Nutrition-Boiling Water Canning-2nd Reserve Champion

Sr-Heritage Arts-Crochet-qualifier

Sr-Clothing Construction-STEAM 3-5th

Sr-Heritage Arts-Needle Arts-4th

Sr-Heritage Arts-Fiber Arts-5th

Gaige Arnold    

Jr-Woodworking--qualifier

Hailee Trosper  

Jr-Foods & Nutrition-Cooking 201-3rd

Hatch Nelson    

Sr-Shooting Sports-shotgun-7th

Sr-Woodworking-Finishing Up-qualifier

Kara Wilson      

Jr-Heritage Arts-crochet-7th

Katherine Trosper        

Int-Gardening-See Them Sprout-2nd Reserve Champion

Int-Cake Decorating-Character cake-5th

Int-Horseless Horse--qualifier

Jr-Foods & Nutrition-Cooking 201-6th

Kindel Hoffman

Jr-Robotics & Engineering--                   

Mia Crow         

Jr-Gardening--qualifier

Jr-Horseless Horse--4th

Molly Stolzenberger     

Sr-Heritage Arts-Quilting-4th

Sr-Artistic Clothing--1st Champion

Morgyn Johnson           

Sr-Leathercraft-Coloring & Shading-4th

Peyton Eder     

Jr-Foods & Nutrition-Cooking 101-2nd Reserve Champion

Jr-Clothing Construction-Unit 1-2nd Reserve Champion

Reagen Johnson

Sr-Clothing Construction-STEAM 3-2nd Reserve Champion

Samantha Courkamp    

Int-Leathercraft--4th

Selena Fehr      

Jr-Artistic Clothing--9th

Ty Michael       

Sr-Shooting Sports-.22 Rifle-qualifier

Sr-Leathercraft--2nd Reserve Champion

Wesly Fehr       

Int-Leathercraft--3rd